O czym należy pamiętać udając się do Wietnamu?

Decyzja o wakacjach w kraju egzotycznym to nie tylko zakup biletów i oczekiwanie na lot. Jeśli chcecie udać się do Wietnamu na kilka dni lub tygodni, to musicie się do tego dobrze przygotować. Będąc jeszcze w naszym kraju czekać Was będzie sporo pracy papierkowej i kilka ważnych urzędów do odwiedzenia. O czym należy pamiętać udając się do Wietnamu? O tym poniżej.

Musisz się ubezpieczyć

Pamiętajcie, że Azja mocno różni się od Europy czy Ameryki. W krajach takich jak Wietnam nie uznaje się europejskiego prawa jazdy i nie leczy się turystów na koszt państwa (w wielu przypadkach tak, lecz to materiał na inny artykuł). Przed wylotem należy się ubezpieczyć i posiadać przy sobie polisę. Najlepszym rozwiązaniem będzie posiadanie dwóch kopii polisy, gdzie jedną umieszczamy w apteczce. W razie problemów zdrowotnych lekarz szybko znajdzie naszą polisę i rozpocznie leczenie. Koszt ubezpieczenia zależy od Was. Im więcej będziecie wymagać, tym więcej zapłacicie.

 

Musisz się zaszczepić

Na około 4-6 tygodni przed planowanym wylotem powinieneś zaszczepić się na malarię i inne groźne choroby, które w Wietnamie są częstym powodem utrapienia turystów. Prawdopodobnie i tak nic Ci się nie stanie, jednak lepiej zapobiegać, niż leczyć. Szczepionka powoduje szybszą reakcję leków czy odtrutek w przypadku poważnych dolegliwości. Jeśli się nie zaszczepicie w Polsce, możecie to zrobić w Wietnamie. Zaleca się jednak zadbanie o to w kraju.

 

Apteczka

W Wietnamie żyje bardzo wiele dzikich zwierząt i jadowitych owadów. Niektóre rodzaje komarów są w stanie poważnie naruszyć zdrowie. Powinieneś mieć przy sobie apteczkę i moskitierę. Nigdy nie otwieraj okna, jeśli nie ma na niej moskitiery. Nie w każdym hotelu są siatki na oknach. Jeśli zauważysz, że w Twoim oknie nie ma siatki – natychmiast ją załóż. W apteczce oprócz moskitiery powinieneś mieć bandaże, środki do dezynfekcji ran oraz sporo leków: przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwmalaryjne i oczywiście chusteczki higieniczne. Warto nosić przy sobie także rękawiczki i dodatkową parę okularów (jeśli nosisz okulary).

 

Chaos

Gdy przybędziesz do Wietnamu, to może Cię zaskoczyć chaos. Największe miasta są gęsto zaludnione, a ruch uliczny wolny i skomplikowany. Wietnamczycy nie patrzą na znaki i nie interesuje ich sygnalizacja świetlna. Po ulicach jeździ mnóstwo skuterów, gdyż to najwygodniejszy środek transportu wśród mieszkańców. Jeśli planujesz wyjazd z punktu A do punktu B, to nie wynajmuj skutera, ani roweru. Zadzwoń po taksówkę. Skuterem możesz jeździć tylko wtedy, gdy posiadasz prawo jazdy. Europejskie prawo jazdy jest w Wietnamie nieważne. Za jazdę bez dokumentów grozi mandat, lecz zazwyczaj policjant chętnie przyjmie gotówkę i puści Was dalej.

Przed wylotem do Wietnamu pamiętaj o wyżej wymienionych rzeczach. Koniecznie się ubezpiecz i nie żałuj na to pieniędzy. Zdrowie jest zdecydowanie najważniejsze. Gdy przygotujesz się należycie do wylotu, możesz skupić się już tylko na wakacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *