Jak zachowywać się względem Wietnamczyka?

Musisz pamiętać, że skoro lecisz na wakacje do Wietnamu, to musisz czuć się w tym kraju jak gość. Każdy gość powinien szanować gospodarza i dlatego w tym artykule dowiesz się jakie maniery są dobrze odbierane w Wietnamie, a jakie nie. Pamiętaj, że Wietnamczycy to ludzie bardzo otwarci, mili i uprzejmi. Lubią opowiadać swoim gościom o historii kraju oraz skutkach wojny. Są też nieco dumni, lecz nie przesadnie. Poniżej kilka wskazówek, jak należy się zachowywać.

Bądź uprzejmy

To chyba prosta zasada do która obowiązuje nie tylko w Wietnamie. Bycie uprzejmym odbierane jest jako okazywanie szacunku. Wietnamczycy chętnie odpowiadają na pytania, na przykład te dotyczące drogi. Jeśli będziemy uprzejmi, to mieszkaniec Wietnamu chętnie nam pomoże. W zasadzie trudno być niemiłym nie znając języka.

 

Nie okazuj uczuć

Teraz mowa nie o kontakcie bezpośrednim, a pośrednim. Wietnamczycy mają to do siebie, że nie okazują uczuć nawet swoim najbliższym. Na pewno w jakiś sposób robią to prywatnie, lecz nigdy publicznie. Wietnamczycy wychodzą z założenia, że muszą być twardzi i konsekwentni, gdyż ich dumą jest wygranie wojny. Będąc z osobą towarzyszącą w obecności Wietnamczyków staraj się nie okazywać uczuć. Nie zostaniesz za to upomniany, ale tak się w Wietnamie zwyczajnie nie robi.

 

Jedz jak chcesz, pij co chcesz

Będąc w wietnamskiej restauracji powinieneś pamiętać o dobrym zachowaniu. To będzie świadczyło tylko o Tobie. Owszem, siorbanie czy dmuchanie na gorące jedzenie nie zostanie odebrane źle, ale po gościach Wietnamczycy spodziewają się czegoś innego. Możesz jeść jak chcesz i pić co chcesz, ale najlepszym wyjściem będzie, jak zachowanie przy stole wyniesiesz z europejskich restauracji. Ważną kwestią są pałeczki. Jeśli nie potrafisz lub nie chcesz nimi jeść, możesz poprosić o widelec i łyżkę (choć pewnie otrzymasz ten zestaw po złożeniu zamówienia). Pamiętaj, że ryż jada się łyżką (jeśli nie chcesz pałeczkami) i nabiera się go przy pomocy widelca. W restauracji rzadko używa się noży.

Co do picia, to wszystkie chwyty są dozwolone. Możesz do obiadu zamówić kieliszek wódki, a możesz zamówić coś mocniejszego. Piwo jest rzadko spożywane w wietnamskich restauracjach.

 

Możesz mówić wiele, ale kontroluj to

Wietnamczycy nie są przesadnie religijni, dlatego nie musisz się bać rozmowy o wierze. Pamiętaj, że z mieszkańcem Wietnamu możesz porozmawiać na każdy temat, nawet na temat wojny. Jeśli tylko będziesz kontrolował to co mówisz, zostaniesz bardzo dobrze odebrany. Na koniec bardzo ważna rzecz. Wietnamczycy lubią wręczać i dostawać upominki. Jeśli zdecydujesz się kogoś obdarować, staraj się kupować coś praktycznego i taniego. Jeśli posiadasz zdolności manualne, możesz sam coś przygotować. Wdzięczność to coś, co Wietnamczycy mają we krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *