Decyzja o wakacjach w kraju egzotycznym to nie tylko zakup biletów i oczekiwanie na lot. Jeśli chcecie udać się do Wietnamu na kilka dni lub tygodni, to musicie się do tego dobrze przygotować. Będąc jeszcze w naszym kraju czekać Was będzie sporo pracy papierkowej i kilka ważnych urzędów do odwiedzenia. O czym należy pamiętać udając się do Wietnamu? O tym poniżej.

Musisz się ubezpieczyć

Pamiętajcie, że Azja mocno różni się od Europy czy Ameryki. W krajach takich jak Wietnam nie uznaje się europejskiego prawa jazdy i nie leczy się turystów na koszt państwa (w wielu przypadkach tak, lecz to materiał na inny artykuł). Przed wylotem należy się ubezpieczyć i posiadać przy sobie polisę. Najlepszym rozwiązaniem będzie posiadanie dwóch kopii polisy, gdzie jedną umieszczamy w apteczce. W razie problemów zdrowotnych lekarz szybko znajdzie naszą polisę i rozpocznie leczenie. Koszt ubezpieczenia zależy od Was. Im więcej będziecie wymagać, tym więcej zapłacicie.

 

Musisz się zaszczepić

Na około 4-6 tygodni przed planowanym wylotem powinieneś zaszczepić się na malarię i inne groźne choroby, które w Wietnamie są częstym powodem utrapienia turystów. Prawdopodobnie i tak nic Ci się nie stanie, jednak lepiej zapobiegać, niż leczyć. Szczepionka powoduje szybszą reakcję leków czy odtrutek w przypadku poważnych dolegliwości. Jeśli się nie zaszczepicie w Polsce, możecie to zrobić w Wietnamie. Zaleca się jednak zadbanie o to w kraju.

 

Apteczka

W Wietnamie żyje bardzo wiele dzikich zwierząt i jadowitych owadów. Niektóre rodzaje komarów są w stanie poważnie naruszyć zdrowie. Powinieneś mieć przy sobie apteczkę i moskitierę. Nigdy nie otwieraj okna, jeśli nie ma na niej moskitiery. Nie w każdym hotelu są siatki na oknach. Jeśli zauważysz, że w Twoim oknie nie ma siatki – natychmiast ją załóż. W apteczce oprócz moskitiery powinieneś mieć bandaże, środki do dezynfekcji ran oraz sporo leków: przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwmalaryjne i oczywiście chusteczki higieniczne. Warto nosić przy sobie także rękawiczki i dodatkową parę okularów (jeśli nosisz okulary).

 

Chaos

Gdy przybędziesz do Wietnamu, to może Cię zaskoczyć chaos. Największe miasta są gęsto zaludnione, a ruch uliczny wolny i skomplikowany. Wietnamczycy nie patrzą na znaki i nie interesuje ich sygnalizacja świetlna. Po ulicach jeździ mnóstwo skuterów, gdyż to najwygodniejszy środek transportu wśród mieszkańców. Jeśli planujesz wyjazd z punktu A do punktu B, to nie wynajmuj skutera, ani roweru. Zadzwoń po taksówkę. Skuterem możesz jeździć tylko wtedy, gdy posiadasz prawo jazdy. Europejskie prawo jazdy jest w Wietnamie nieważne. Za jazdę bez dokumentów grozi mandat, lecz zazwyczaj policjant chętnie przyjmie gotówkę i puści Was dalej.

Przed wylotem do Wietnamu pamiętaj o wyżej wymienionych rzeczach. Koniecznie się ubezpiecz i nie żałuj na to pieniędzy. Zdrowie jest zdecydowanie najważniejsze. Gdy przygotujesz się należycie do wylotu, możesz skupić się już tylko na wakacjach.