Uwielbiam jadać obiady u mamy. Szczególnie, kiedy dzwoni do mnie i mówi: ‘wpadaj, będą serniczki!’. Choćbym była bardzo zajęta, idę. Dostaję porcję wyglądających niepozornie serowych placuszków. Wgryzam się w pierwszy i wiem, że z trudem przestanę sięgać po kolejne.

Zanim mama zaczęła sama przyrządzać serniczki, wielokrotnie wspominała te, które jadała w czasie studiów w białostockich barachDSC_0288 mlecznych. Kilka dni temu napisała do mnie czytelniczka, że ona również jadała w naszych barach takie serowe placuszki. Korzystała z rozmaitych przepisów, ale do tej pory nie udało jej się odtworzyć tamtego smaku. To ja – buty na nogi i do mamy!

Zdobyłam dwa przepisy, wybrałam jeden i zrobiłam serniczki. Smak został zatwierdzony przez moją rodzicielkę słowami: ‘mmmm, to jest dokładnie ten smak, który pamiętam z czasów studiów’.

Buszując w internecie można natknąć się na informacje, że Podlasie z serniczków słynie! Jest z czego słynąć! Już dawno nie jadłam tak dobrego obiadu ‘na słodko’.

Serniczki:
– 1,35 kg białego półtłustego sera (przekręcić przez maszynkę do mielenia mięsa);
– 90 dag ziemniaków (ugotować i również przekręcić przez maszynkę);
– 2 jajka;
– 45 dag mąki pszennej;
– łyżka mąki ziemniaczanej;
– szczypta soli;
– cukier;
– kwaśna śmietana;
– tłuszcz do smażenia.

DSC_0304Połączyć ze sobą zmielony ser i ziemniaki, dodać jajka, mąkę, sól, pół szklanki cukru (choć cukru można nie dodawać w ogóle – placuszki przed podaniem posypuje się cukrem; ja jednak zdecydowałam się dodać trochę cukru do ciasta i wg mnie było optymalnie). Zagnieść ciasto, aż wszystkie składniki się połączą. Rozwałkować na grubość ok. 1 cm. Wycinać trójkąty mieszczące się na dłoni. Smażyć z obu stron. Przed podaniem polać kwaśną śmietaną i posypać cukrem.

Anna Szczurak
anna.szczurak@mlodywschod.pl