Ao Dai to tradycyjny strój wietnamski, który noszą kobiety niemal przy każdej okazji. Co jest najciekawsze w przypadku tego stroju to fakt, że niczego nie ukrywa, ale wszystko zakrywa. Jeśli interesujecie się wietnamską modą, to powinniście przyglądnąć się temu, jak ubierają się nastolatki i kobiety. Bardzo często, choć nie zawsze noszą one Ao Dai. Poprzez Ao Dai nie ma się rozumieć tylko jednego rodzaju ubrania wyglądającego tak samo. Ao Dai to krój. Każda wietnamska kobieta posiada kilkanaście par Ao Dai. To zjawisko podobne do legginsów w Polsce. Nazywają się legginsy, ale jest ich tak wiele rodzajów, że trudno o dokładną klasyfikację.

 

Ao Dai – co to jest?

Strój składa się z dwóch części. Część pierwsza to długa tunika z wysokimi rozcięciami. Druga część to spodnie z szerokimi nogawkami. Ao Dai szyje się z bardzo lekkich materiałów. W Wietnamie panują wysokie temperatury, a komfort jest w przypadku kobiet bardzo ważny. Ao Dai pierwotnie było strojem składającym się z aż 4 części, jednak postanowiono zmodyfikować styl aby dopasować się nowocześniejszych trendów.

 

Ao Dai – kolory

Kolor stroju ma spore znaczenie, bo świadczy on o człowieku. Kobiety noszące białe stroje są odbierane jako niewinne i bezgrzeszne. Zazwyczaj ubierane są tak dziewczynki i nastolatki oraz młode kobiety, które się jeszcze nie zaręczyły. Rzadko spotyka się Ao Dai w kolorze mocnej czerwieni. Zazwyczaj jest to połączenie czerwieni z czernią. Modne kolory to także niebieski, turkusowy, brązowy, beżowy oraz fioletowy. Ao Dai występuje w wielu kombinacjach. Można go nosić wraz z chustą lub specjalnym damskim nakryciem głowy. Od kilku lat widać tendencję do korzystania z pasków do spodni. Trend ten się mocno uwypuklił wśród nastolatek.

Tradycyjny strój wietnamski to nie tylko Ao Dai, lecz ten jest najbardziej znany. Co ciekawe to fakt, że również w Europie nosi się Ao Dai i to w bardzo podobnej wersji. Strój jest bardzo prosty w wykonaniu, lekki i przewiewny – idealny dla klimatu panującego w Europie. Jeśli planujecie wycieczkę do Wietnamu, to na pewno zdziwicie się jak wiele kobiet nosi Ao Dai i jaki to piękny strój!