Musisz pamiętać, że skoro lecisz na wakacje do Wietnamu, to musisz czuć się w tym kraju jak gość. Każdy gość powinien szanować gospodarza i dlatego w tym artykule dowiesz się jakie maniery są dobrze odbierane w Wietnamie, a jakie nie. Pamiętaj, że Wietnamczycy to ludzie bardzo otwarci, mili i uprzejmi. Lubią opowiadać swoim gościom o historii kraju oraz skutkach wojny. Są też nieco dumni, lecz nie przesadnie. Poniżej kilka wskazówek, jak należy się zachowywać.

Bądź uprzejmy

To chyba prosta zasada do która obowiązuje nie tylko w Wietnamie. Bycie uprzejmym odbierane jest jako okazywanie szacunku. Wietnamczycy chętnie odpowiadają na pytania, na przykład te dotyczące drogi. Jeśli będziemy uprzejmi, to mieszkaniec Wietnamu chętnie nam pomoże. W zasadzie trudno być niemiłym nie znając języka.

 

Nie okazuj uczuć

Teraz mowa nie o kontakcie bezpośrednim, a pośrednim. Wietnamczycy mają to do siebie, że nie okazują uczuć nawet swoim najbliższym. Na pewno w jakiś sposób robią to prywatnie, lecz nigdy publicznie. Wietnamczycy wychodzą z założenia, że muszą być twardzi i konsekwentni, gdyż ich dumą jest wygranie wojny. Będąc z osobą towarzyszącą w obecności Wietnamczyków staraj się nie okazywać uczuć. Nie zostaniesz za to upomniany, ale tak się w Wietnamie zwyczajnie nie robi.

 

Jedz jak chcesz, pij co chcesz

Będąc w wietnamskiej restauracji powinieneś pamiętać o dobrym zachowaniu. To będzie świadczyło tylko o Tobie. Owszem, siorbanie czy dmuchanie na gorące jedzenie nie zostanie odebrane źle, ale po gościach Wietnamczycy spodziewają się czegoś innego. Możesz jeść jak chcesz i pić co chcesz, ale najlepszym wyjściem będzie, jak zachowanie przy stole wyniesiesz z europejskich restauracji. Ważną kwestią są pałeczki. Jeśli nie potrafisz lub nie chcesz nimi jeść, możesz poprosić o widelec i łyżkę (choć pewnie otrzymasz ten zestaw po złożeniu zamówienia). Pamiętaj, że ryż jada się łyżką (jeśli nie chcesz pałeczkami) i nabiera się go przy pomocy widelca. W restauracji rzadko używa się noży.

Co do picia, to wszystkie chwyty są dozwolone. Możesz do obiadu zamówić kieliszek wódki, a możesz zamówić coś mocniejszego. Piwo jest rzadko spożywane w wietnamskich restauracjach.

 

Możesz mówić wiele, ale kontroluj to

Wietnamczycy nie są przesadnie religijni, dlatego nie musisz się bać rozmowy o wierze. Pamiętaj, że z mieszkańcem Wietnamu możesz porozmawiać na każdy temat, nawet na temat wojny. Jeśli tylko będziesz kontrolował to co mówisz, zostaniesz bardzo dobrze odebrany. Na koniec bardzo ważna rzecz. Wietnamczycy lubią wręczać i dostawać upominki. Jeśli zdecydujesz się kogoś obdarować, staraj się kupować coś praktycznego i taniego. Jeśli posiadasz zdolności manualne, możesz sam coś przygotować. Wdzięczność to coś, co Wietnamczycy mają we krwi.