Planujesz wyjazd do Wietnamu? Jeśli tak, to powinieneś dowiedzieć się czegoś o tym kraju. To bardzo specyficzne i zdaniem wielu niedoceniane miejsce. Dlaczego? Ponieważ Wietnam nigdy nie kojarzył się jako raj na Ziemi. W wielu filmach do dzisiaj pokazywane są obrazy wietnamskiej nędzy i choć tej nędzy już nie ma, to mylny obraz nieco zakrzywia nam rzeczywistość.

Klimat

Wietnam to kraj o podwyższonej wilgotności i opadach na poziomie 2000 mm rocznie. Będąc na miejscu nie zawsze zaskoczy nas deszcz, bo spora wilgoć bierze się z rzek. Jest ich w Wietnamie bardzo dużo i tworzą gęstą sieć. Kraj położony jest w kilku strefach klimatycznych (pory suche, deszczowe, rzadziej monsuny) i posiada stały dostęp do oceanu. 30% terenów to góry, zaś 45% wzgórza. Gleby nie są zbyt żyzne, dlatego głównym produktem nadającym się do uprawy jest w Wietnamie ryż.

 

Ludzie

Mieszkańcy tego kraju są bardzo mili i otwarci na turystów. Potrafią opowiadać o swoim kraju z prawdziwą pasją i dumą. Warto udać się do Sa Pa, gdzie poznamy mniejszości etniczne. Ludzie chodzą tam ubrani w ludowe stroje, które świadczą o ich przynależności etnicznej.

 

Kuchnia

O kuchni Wietnamskiej można napisać (i napisano) wiele książek. Jest to jedna z najzdrowszych kuchni świata oparta na świeżych składnikach. Podstawowym elementem większości dań jest ryż, który Wietnam produkuje w ogromnych ilościach. Wietnamczycy korzystają z kilku rodzajów ryżu. Często gotuje się dania w woku, gdzie zaraz po ryżu królują warzywa, mięso wieprzowe, mięso drobiowe oraz ryby. Kuchnia wietnamska słynie z dosyć ostrych przypraw i dużej ilości ziół.

 

Miasta

Chaos i ścisk – tak można opisać ruch miejski. Dosłownie w każdym mieście ulice są mocno zatłoczone i zakorkowane. Mieszkańcy nie respektują przepisów ani sygnalizacji świetlnej. Kierowcy także. Do wypadków jednak nie dochodzi za często, gdyż ruch jest na tyle wolny, że każdy jest w miarę możliwości ostrożny. W większych miastach spotkamy slumsy. Niewiele jest bazylik oraz miejsc kultu. Sporo za to muzeów i dziedzictw kulturowych wpisany na listę UNESCO.

 

Atrakcje

Największą atrakcją jest krajobraz. Jako, że Wietnam to kraj mocno górzysty, nie brakuje w nim wodospadów, pięknych pól ryżowych czy … plaż! Na wyspie Phu Qouc turysta doceni ten kraj na nowo. Wyspa jest przepiękna i na nowo definiuje Wietnam. Piękne są także zatoki, które ujmują widokiem oraz klimatem. Będąc w Wietnamie nie wolno się zaszywać tylko w największych miastach, bo najciekawiej jest w okolicach.

Jeśli planujecie wylot do Wietnamu, to na pewno nie będziecie tego żałować. Jest to bardzo piękny i malowniczy kraj z niesamowitą historią i tradycjami.