Materiałem na wiele książek jest fauna i flora Wietnamu. Kraj ten słynie z bardzo ciekawego ukształtowania terenu. Wietnam to w 30% góry, a w 45% wzgórza. Co prawda ilość lasów ostatnimi czasy mocno zmalała, lecz fauna przetrwała a flora się mocno wyróżnia. Decydując się na wyjazd do Wietnamu warto wiedzieć sporo o klimacie tam panującym. Jakie zwierzęta możemy tam spotkać? Jaka roślinność przeważa nad innymi? Jeśli jesteście tego ciekaw, to zachęcamy do lektury.

Fauna Wietnamu

Warto zacząć od miejscowości, która nazywa się Vu Quang. To właśnie tutaj w 1992 roku po raz pierwszy odkryto woła, który swoim wyglądem przypomina antylopę z rogami oryxa. Nazwano go Saola, choć przyjmuje się, że jego prawdziwa nazwa powinna brzmieć tak jak miejsce odkrycia – Vu Quang. Zwierzę mieszka w lasach deszczowych i jest zagrożone wyginięciem. Władze Wietnamu robią wszystko, aby chronić zwierzę i trzymać je z dala od kłusowników. Vu Quang to jedno z najważniejszych zwierząt wietnamskiej fauny.

Innym, również zagrożonym wyginięciem gatunkiem zwierząt jest nosorożec jawajski. Jego róg jest bardzo cennym materiałem i kłusownicy pomimo zakazu strzelają do tych zwierząt, bo sprzedaż rogu okazuje się tak intratnym interesem, że nie przejmują się karami. Władze Wietnamu robią wszystko, aby jak najszybciej pozbyć się tego problemu. Wśród najpopularniejszych zwierząt są także kangury, łasze, węże, jaszczurki czy niedźwiedzie malajskie. Klimat wietnamski jest idealny dla jadowitych owadów. W lasach nie brak komarzyc, które mogą zatruć człowieka swoim jadem.

 

Flora Wietnamu

Wietnam, ze względu na swoje położenie i występowanie kilku stref klimatycznych może się pochwalić bardzo różnorodną florą. Do niedawna Wietnam był pokryty lasami w 50%. Dziś lasy to już tylko 24% terenu. Wietnamskie dżungle to metropolia ponad 1500 gatunków roślinności. Znajdziemy w nich takie okazy jak: drzewa żelazne, mahoń, kamfora czy palisandry. Warto zwrócić uwagę także na bambusy, które mogą rosnąć nawet 100 centymetrów na dobę. Pomimo, że gatunkowo bambus należy do rodziny traw, jest doskonałym materiałem na opał i do budowania niewielkich tratw. Flora Wietnamu to dużo więcej roślinności, którą skutecznie skrywają dżungle.

Wietnam dba o wygląd swojego kraju. Dba o to, aby egzotyczna roślinność była pod ochroną i dba o zagrożone wyginięciem zwierzęta. Fauna tego kraju ma się stabilnie, lecz flora być może troszkę gorzej. Lasy są stale wycinane, a gleby przeznaczane do uprawy ryżu. Pomimo tego warto zainteresować się roślinnością, bo Wietnam to jak wspomniano wyżej ponad 1500 gatunków roślinności w samej dżungli!