W każdym kraju mamy do czynienia ze ślubami oraz pogrzebami. Mogłoby się wydawać, że ceremonia pogrzebowa w każdym kraju jest bardzo podobna, ale tak nie jest. Wietnam to chyba najlepszy przykład tego, jak kultura wpływa na tradycje. Podobnie jest ze ślubami. Nie są one podobne do europejskich ślubów, choć na pewno Wietnamczykom bliżej do europejskiego ślubu niż europejskiego pogrzebu. O tym jak wygląda czas radości i czas żałoby dowiecie się poniżej.

Wietnamski pogrzeb

Pogrzeb w Wietnamie to bardzo ważne wydarzenie. W momencie śmierci członka rodziny wszyscy najbliżsi są szybko informowani. Zbierają się nad ciałem zmarłego i przez trzy dni go żegnają. Wietnamczycy wierzą, że dusza opuszcza ciało człowieka po około 3 dobach. Przez cały ten czas rodzina oraz przyjaciele pilnują zmarłego i palą kadzidła. Kadzidło ma za zadanie utrzymać kontakt ze zmarłym. W odróżnieniu od europejskich zwyczajów, w Wietnamie kolor żałoby to biel.

Zmarły ubrany jest w swój najlepszy strój. W trakcie trwania żałoby bez przerwy gra żałobna muzyka. Rodzina zaprasza do tego celu orkiestrę. Po trzech dniach żałoby Wróżbita decyduje, czy dusza opuściła zmarłego i nakazuje pogrzeb. Do trumny zmarłego (jedną monetę między zęby zmarłego) wkłada się monety, miseczkę, ryż, pałeczki, części garderoby i rzeczy osobiste. Ceremonia pogrzebowa to ważne wydarzenie i często skupia nie kilkanaście, lecz kilkaset osób z grona zmarłego.

 

Wietnamskie wesele

Wietnamczycy mocno się rozwinęli w tej kwestii i obecnie organizują bardzo huczne przyjęcia. Nawet jeśli nie mają zbyt dużo pieniędzy, to potrafią się zadłużyć, aby wypaść jak najlepiej w oczach gości. Dla pary młodej goście są absolutnie najważniejsi. To oni przynoszą prezenty i składają życzenia. Typowe wietnamskie wesele organizowane jest na minimum sto osób (liczba zaproszonych często przekracza 200 osób). Stoły są suto zastawione. Para młoda po wejściu na salę przedstawia gości i następnie ich pozdrawia. Kolejną rzeczą jest rozmowa z rodzicami pary młodej. Na końcu goście zasiadają do stołu, a para młoda podchodzi do każdego gościa z osobna i odbierając prezent (koperty z pieniędzmi) dziękuje za przybycie. Nie zawsze, choć zazwyczaj wznoszony jest toast za każdego gościa.

Wietnamskie wesele musi być huczne, a zabawa trwa bardzo długo. Niestety, ale wesele to częsty powód zadłużenia mniej zamożnych rodzin. Aby sprawić niesamowite przyjęcie są w stanie wydać tyle pieniędzy, ile udało im się zarobić przez minimum dziesięć lat. Wesela się zwracają, jednak nie zawsze.

Wietnamski smutek i wietnamska radość różni się od tego, co widzimy w Europie lub naszym kraju. Warto jednak wiedzieć jak wyglądają najważniejsze uroczystości aby nie kryć zdziwienia będąc na wakacjach w Wietnamie.