Gdy wylądujesz w Wietnamie i opuścisz miasto, to dopiero wtedy odkryjesz czym naprawdę jest ten kraj. Zdaniem turystów to skupisko przepięknych krajobrazów i niezliczonych dzieł sztuki natury. W Wietnamie występuje ponad 30 parków narodowych oraz wspaniałe zatoki i wyspy. Występują też jaskinie, których ilość z roku na rok się powiększa. Ma to związek z tym, że Wietnam to kraj z bardzo rozbudowaną siecią rzek. Te sieci rzek wypłukują kamień i przez miliony lat tworzą jaskinie. W najpopularniejszych wietnamskich jaskiniach (głównie tych, które znajdują się w parkach narodowych) będziemy mogli poznać kilkaset gatunków nietoperzy i innych zwierząt. Dam Da – jedna z najciekawszych jaskiń na świecie. Musisz ją poznać!

Dam Da

Jaskinie Dam Da znajdują się około 100 kilometrów na południe od Hanoi. Dlaczego są takie wyjątkowe? Zanim zaczniesz kontynuować czytanie tego artykułu wpisz do wyszukiwarkę nazwę jaskini i zobacz sam, dlaczego jest to tak wyjątkowe miejsce. Dam Da to w zasadzie nie jaskinia, lecz kompleks. Położony w krajobrazie krasowym robi wrażenie kolorystyką oraz nietypowym kształtem. W skład kompleksu wchodzą wzniesione w górach świątynie, pagody oraz wapienne groty w ilości 20 sztuk.

W kilku grotach znaleziono pamiątki kulturowe, które mają ponad 10 000 lat. Dla Wietnamczyków Dam Da jest miejscem kultu, gdyż w świątyniach czci się Pramatkę i Praojca wszystkich obywateli. Oczywiście tylko niektóre grupy etniczne nadal czczą Praojca i Pramatkę, lecz o kulcie tego miejsca wie każdy mieszkaniec Wietnamu.

Duża ilość jaskiń sprawia, że Dam Da nie da się zwiedzić w ciągu jednego dnia. Jaskinie są tak „skonstruowane”, że aby je dobrze poznać, należy zaopatrzyć się w liny alpinistyczne. Nie zaleca się niedoświadczonym turystom wdrapywania po ścianach jaskini, bo to bardzo niebezpieczne. Znanych jest kilka przypadków śmiertelnych upadków.

Dam Da to miejsce, które urzeka tym, co Wietnam ma najlepsze – krajobrazem. Aż dziw bierze, że przez tyle lat Wietnam był mocno unikanym krajem na mapie Azji. W czasach obecnych to jedno z chętniej odwiedzanych miejsc. Dlaczego? Ponieważ może i Wietnam nie posiada przepięknych miast, ale może się pochwalić przepiękną fauną i florą. Będąc w Wietnamie nie zaszywajcie się w hotelu. Zadzwońcie po taksówkę i udajcie się 100 kilometrów na południe do Dam Da!