Czy wiesz, że do 2002 roku liczba parków narodowych w Wietnamie wynosiła 25? Dzisiaj, w roku 2015 jest ich już ponad 30. Wietnam to miejsce bardzo ciekawe. Charakteryzuje się różnorodnością terenu i sporą ilością wyżyn. Patrząc na ten kraj z poziomu satelity nie sposób nie dojść do wniosku, że patrzymy tak naprawdę w góry. 75% terenu jest górzystych, co sprzyja rozwojowi roślinności oraz fauny. Jeśli zamierzasz udać się do Wietnamu na wakacje, to nie marnuj czasu na zwiedzanie dużych miast, tylko skup się na przyrodzie. W tym aspekcie Wietnam ma się czym pochwalić.

Największy, lecz nie najpopularniejszy

W 2001 roku Phong Nha-Kẻ Bàng uznano parkiem narodowym. To ogromna przestrzeń o powierzchni ponad 200 000 hektarów. W tym parku narodowym spotkamy najpopularniejsze zwierzęta i bardzo dziką roślinność. Wśród zwierząt króluje niedźwiedź malezyjski oraz w dalszej kolejności jaszczurki i myszoskoczki. Park jest na tyle ogromnym miejscem, że konieczna jest jego ochrona, aby zwierzętom nie groziło wyginięcie. W obecnych czasach ochrona fauny i flory to jeden z fundamentalnych programów rządowych Wietnamu.

 

Cat Ba w zatoce Ha Long

Jeśli wiecie jak wygląda zatoka Ha Long, to zdajecie sobie sprawę z wartości tego miejsca. Ha Long to jedno z najpiękniejszych miejsc w Wietnamie. Bardzo malownicze. Swoją malowniczość zawdzięcza parkowi narodowemu Cat Ba. Usytuowanie parku sprawia, że jest on miejscem zamieszkania ptactwa wodnego. Ponadto spotkamy tam ponad 500 gatunków mięczaków, 200 gatunków ryb, 15 gatunków ssaków, czy 400 gatunków pierścieniowców.

Cat Ba to także bujna roślinność i ponad 600 gatunków flory. Warto dodać, że wiele z nich to gatunki zagrożone wyginięciem. Jako, że Cat Ba znajduje się w zatoce Ha Long, jest najlepiej strzeżonym parkiem narodowym w Wietnamie. Być może jest też najważniejszy.

 

Ba Be

Kolejnym ważnym parkiem narodowym jest Ba Be, gdzie spotkamy głównie ptactwo i owady. Park słynie z pięknych motyli, nietoperzy oraz bujnej roślinności. Jako, że Ba Be otoczony jest wodą, turyści będą mogli podziwiać piękne jaskinie, które powstały na skutek wypłukiwania wody. Obecnie zamieszkuje je ponad 200 gatunków nietoperzy.

Ba Be jest położony dosyć blisko miejscowości Sa Pa. Z tego względu turyści częściej wybierają pola ryżowe od parku. Naszym zdaniem warto udać się do Ba Be, bo to jeden z najpiękniejszych rezerwatów przyrody w Wietnamie.

Wietnam to jak widzicie bardzo piękny kraj. Będąc w nim warto choć na jeden dzień uciec z miasta i udać się na łono natury do najpopularniejszych parków.