Jeśli chodziłeś na lekcje geografii, to zapewne znasz klimat panujący w Wietnamie. Jest to kraj mocno egzotyczny, który znajduje się w kilku strefach klimatycznych. Jednego dnia może świecić słońce, zaś drugiego padać deszcz. Decydując się na wylot do Wietnamu trzeba pomyśleć nie tylko o szczepieniach, lecz również o pogodzie. Zanim kupisz bilet na samolot zapoznaj się z naszymi poradami dotyczącymi okresów, w których najlepiej odwiedzić Wietnam. Stosując się do naszych rad nie tylko unikniesz brzydkiej pogody, ale docenisz ten kraj na nowo. Potrafi zaskakiwać.

Jeśli nie zależy Ci na pogodzie

Jeżeli nie masz nic przeciwko deszczom czy ulewom – możesz wybrać się do Wietnamu kiedy tylko zechcesz. Możesz trafić na wspaniałą pogodę, a możesz zastać ulewy i powodzie. Wietnam to kraj o zróżnicowanym klimacie. Wiemy, że panuje tam spora wilgotność. Bierze się ona z trzech powodów: Tereny są górzyste, kraj ma stały dostęp do oceanu, a na terytorium Wietnamu znajduje się bardzo skomplikowana i mocno rozbudowana sieć rzek i wodospadów. Prawdę mówiąc, trudno uniknąć wilgoci, lecz można zaplanować wyjazd tak, aby odczuwać ją jak najmniej.

 

Zima i wczesna wiosna

Gdy w Polsce panuje zima, to w Wietnamie nikt nie ubiera kurtki. Zdaniem turystów najlepsza pogoda panuje od listopada do marca. Opady są w miarę umiarkowane. Warto w tym okresie czasu celować w stolicę, czyli Hanoi. Jeśli udacie się na północ, to spotkacie się z temperaturą około 17 stopni i sporą wilgotnością. Niektórzy preferują wyjazd pomiędzy styczniem a marcem i zostają w Wietnamie do kwietnia lub maja. To bardzo fajne rozwiązanie, jeśli chcemy ujrzeć powolne zmiany klimatyczne. W okolicy naszej wczesnej wiosny w Wietnamie zaczynają się obfite opady deszczu. Rwące rzeki opuszczają swoje koryta i zalewają sporą część terenów. Miasta również są zalewane, więc dosyć często lotniska zamyka się do momentu, aż deszcze ustaną.

 

Północna jesień

Decydując się na wylot w jesieni, będzie on dobrym okresem dla miast znajdujących się na północy kraju. Optymalna temperatura i stosunkowo niewielkie opady deszczu. Należy pamiętać, że północ Wietnamu na pewno nie zaoferuje nam tego, co południe, lecz planując dłuższy pobyt można na początku grudnia przenieść się na południe do Hanoi. Okresy od czerwca do września są rzadko proponowane, ponieważ w tym czasie w Wietnamie panują burze z silnymi wiatrami i deszczem. W tym okresie uaktywniają się także jadowite owady, które zamieszkują lasy i góry.

Najlepsza pora na wylot do Wietnamu? Jeśli zależy nam na dobrej pogodzie na południu kraju – zalecamy wylot w zimie lub wczesną wiosną. Jeśli zależy nam na dobrej pogodzie na północy – powinniśmy szykować się na październik lub listopad. To od Was zależy, jakie warunki będą Wam odpowiadać.